گروه صنعتی تبریز فلز به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه تولید و طراحی درب، پله و نرده و با ایجاد نوآوری و ارتقا کیفیت محصولات توانسته در این مدت زمان رضایت مشتریان را بدست آورد

Instagram feed

09148905695 info@tabrizfelez.com

وبلاگ

پنجره-آهنی

پنجره آهنی

پنجره آهنی

پنجره آهنی یکی از بخش های مهم در ساختمان به حساب می آید. این موضوع در سه مرحله طراحی، تولید و اجرا مورد بررسی قرار می گیرد. قیمت آن باید متناسب با هزینه های کلی پروژه باشد. مهم ترین عامل تاثیر گذار در قیمت طراحی می باشد. چرا که در طراحی، متریال مورد استفاده، میزان پیچیدگی ها، ضریب ایمنی و همچنین سطح زیبایی پنجره مورد توجه قرار می گیرد.

در طراحی می بایست وزن پنجره آهنی را نیز در نظر گرفت. یک پنجره سبک برای دیوار ساختمان مناسب تر از پنجره سنگین می باشد. در عین حال باید به اینکه پنجره شیک باشد و نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد نیز توجه داشت. گاهی با یک پنجره ساده می توان زیبایی منحصر به فردی در نمای ساختنمان ایجاد نمود. پنجره آهنی دوجداره برای آپارتمان های امروزی کارآیی بیشتری دارد. این نوع پنجره آهنی جدید بر مبنای محافظت ساختمان از آلودگی صوتی، جلوگیری از هدر رفت منابع انرژی و همچنین ایجاد محیط ایمن تر در فضای اتاق طراحی و تولید می گردد.

انواع پنجره آهنی

 • پنجره  طرح قدیم
 • پنجره  جدید
 • پنجره فرفوژه
 • حفاظ پنجره آهنی
 • پنجره دو جداره

پنجره‌‌ های آهنی چه قابلیت هایی دارند؟

 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • قابلیت ترمیم بی‌نظیر
 • رنگ‌پذیری عالی

پنجره-آهنی-1

پنجره های دوجداره طرح قدیم

پنجره های طرح قدیم عموما با شکل های هندسی ساده همچون مستطیل و مربع ساخته می شوند. عموما قیمت پنجره طرح قدیم کمتر از دیگر انواع آن می باشد.

پنجره جدید

پنجره های آهنی جدید با استفاده از ترکیبی از چند شکل هندسی طراحی می گردد. عموما با استفاده از مصالح ساختمانی فولادی خصوصا پروفیل درب و پنجره تولید می گردد از این رو می توان انتظار داشت قیمت پروفیل در و پنجره به طور مستقیم در قیمت پنجره تاثیر می گذارد.

پنجره فرفوژه

پنجره  فرفوژه نوعی از پنجره جدید به حساب می آید که طراحی و تولید آن با استفاده از فرفوژه صورت گرفته است. فرفوژه نیز به خودی خود انواع مختلفی دارد که از حوصله ی این مبحث خارج می باشد. نکته ای که در مورد پنجره ی فرفوژه می توان اشاره کرد این است که اصولا از فرفوژه برای حفاظ پنجره استفاده می گردد. بدیهی است در مواردیکه پنجره از جنس آلومینیوم و یا پی وی سی باشد احتمال اینکه از این نوع حفاظ استفاده گردد بیشتر است. 

حفاظ پنجره 

حفاظ پنجره نیز همانگونه که از نامش پیداست بخشی مجزا از خود پنجره می باشد. یک پنجره در ساختمان می تواند از جنس آلومینیوم، UPVC، پی وی سی و یا حتی چوبی باشد. اما برای بحث ایمنی می توان به طور مجزا یک بخش حفاظ برای پنجره ساخت. حفاظ پنجره نیز به طور مستقیم در زیبایی ساختمان تاثیر گذار است. به همین دلیل گاهی مشاهده می گردد طراح به خاطر از بین نرفتن وضعیت ظاهری ساختمان از کاربرد این نوع پنجره آهنی اجتناب می نماید. در این حالت ایمنی ساختمان به خاطر زیبایی آن فدا شده است.

درب فلزی فرفورژه در اراک
بیشتر بخوانید

پنجره دو جداره

پنجره آهنی دو جداره به دلیل داشتن مزایای بیشتر نسبت به دیگر گونه های پنجره ها کاربرد بیشتری در ساختمان های امروزی پیدا نموده است. قیمت پنجره دو جداره اندکی بیش از پنجره معمولی می باشد. یکی از راههایی که برای کاهش هزینه پروژه وجود دارد استفاده از پنجره دو جداره از جنس پی وی سی یا آلومینیوم می باشد.

پنجره-آهنی-2

مقایسه پنجـره آهنی و پنجره یو پی وی سی

 • به طور کلی محصولات فولادی قیمت بالاتری نسبت به محصولات یو پی وی سی دارند. برای تولید یک پنجره آهنـی وزن زیادی فولاد مورد نیاز است. و چون قیمت پنجـره آهنی به قیمت آهن خریداری شده برای ساخت پنجره بستگی مستقیم دارد. و قیمت پنجـره آهنی به نسبت بالا است.
 • پنجره UPVC با پروفیل های ارزان‌ تر تولید می گردد. در بسیاری از موارد پنجره یو پی وی سی به صورت آماده و کامل تهیه می شود.

مزیت پنـجره آهنی

 • مهم ترین مزیت پنجره های آهنی ایمنی بالای این پنجره ها است. در مواردی که امنیت یک منطقه مطلوب نباشد، استفاده از پنجـره آهنی می تواند برای مالک ساختمان آرامش خاطر بیشتری ایجاد نماید.
 • استحکام پـنجره آهنی از دیگر مزایای این محصول به حساب می آید. اگر به هر دلیل بار اضافی بر محل قرارگیری پنجره وارد شود، پنجـره آهنی خود می تواند از لحاظ باربری به اجزای باربر دیوار کمک کند. در حالی که دیگر انواع پنجره ها به راحتی در چنین موقعیتی تسلیم شده و موجب خرابی و ایجاد هزینه می شود.
 • نگهداری و تعمیرات پنجـره های آهنی به مراتب آسان تری از دیگر انواع آن می باشد. یک رنگ آمیزی ساده می تواند در افزایش طول عمر پنجره آهنی تاثیر گذار باشد.
پنجره دو جداره محوری
بیشتر بخوانید

نحوه طراحی و تولید پـنجره آهنی

آیتم های زیادی بر روی طراحی یک پنجره تاثیر گذار است. زمانی که یک ساختمان طراحی می گردد، پنجره دیوار ها می تواند عاملی تاثیر گذار در زیبایی آن به حساب آید. پنجره آهنی نیز به نوبه خود می تواند در زیبایی دیوارهای ساختمان تاثیر گذار باشد. اما فضای موجود برای نصب پنجره، منظره ی پس زمینه پنجره، پنجره داخلی یا خارجی  از مهم ترین عوامل موثر در طراحی پنجره هستند. اگر برای پروژه ای پنجره آهنی در نظر گرفته شده باشد، طراح می تواند اشکال متفاوتی را برای آن در نظر بگیرد. گاهی یک مستطیل ساده به عنوان پنجره در یک ساختمان مجلل طراحی می شود. و همین باعث زیبایی آن می شود. گاها اشکال پیچیده تر و ترکیبی در طراحی پنجره آهنی نقش دارند.

مزایا استفاده از پنجره UPVC

 • مهمترین مزایا پنجره های آهنی ایمنی بالای این پنجره ها است. در مواردیکه امنیت یک منطقه مطلوب نیست، استفاده از این نوع پنجره می تواند برای مالک ساختمان آرامش خاطر بیشتری ایجاد نماید.
 • استحکام پنجره آهنی از دیگر مزایای این محصول به حساب می آید. اگر به هر دلیل بار اضافی بر محل قرارگیری پنجره وارد گردد، پنجره آهنی خود می تواند از لحاظ باربری به اجزاء باربر دیوار کمک نماید در حالیکه دیگر انواع پنجره ها به راحتی در چنین موقعیتی تسلیم شده و موجب خرابی و ایجاد هزینه میگردد.
 • نگهداری و تعمیرات این پنجره ها به مراتب آسان تری از دیگر انواع آن می باشد. یک رنگ آمیزی ساده می تواند در افزایش طول عمر تاثیر گذار باشد.
 • تمیز کردن آسان
 • غیر قابل اشتعال

پنجره-آهنی-4

مقاومت بالا در مقابل ضربه

زمانی که مزیت های پنجره آهنی را بررسی می کنید قطعا دوام آن اولین چیزی است که به ذهنتان می‌ رسد. پنجره‌ های آهنی اغلب از مقاومت بی‌ نظیری برخوردار هستند. تا میزان زیادی در مقابل ضربه‌ های سهمگین مقاوم‌ هستند. این مزایا موجب شده است که پنجره‌ های آهنی برای قرن‌ های متمادی به کار برده شوند.

قابلیت ترمیم بی‌ نظیر

ممکن است بعد از چندین سال پنجره آهنی شما با مشکلاتی روبرو شود.  ولی جای هیچ نگرانی نمی باشد شما به راحتی می‌ توانید آن را ترمیم نمایید. پنجره‌ های آهنی برخلاف خیلی از سایر پنجره‌ ها به سهولت ترمیم‌ می‌ شوند.

رنگ‌ پذیری عالی

امروزره می‌ توانید پروفیل‌ در و پنجره در رنگهای مختلفی را انتخاب نمایید. ولی بایستی بدانید که رنگ‌ پذیری آنها به خوبی پنجره‌ های آهنی نیست. علاوه بر این هنگامی که از رنگ پنجره‌ های آهنی خسته شدید می‌ توانید رنگ متفاوتی را روی آن بزنید. در حالتی که پروفیل‌ یو پی وی سی با این گستردگی از این ویژگی برخوردار نمی باشد.

زیبایی منحصر به‌ فرد

درست است که در معماری مدرن،‌ پروفیل یو پی وی سی،‌ زیبایی متناسبی را به خانه‌ها می‌بخشد؛‌ اما این موضوع زیبایی پنجره‌ های آهنی را نقض نمی‌کند. پنجره آهنی هم مانند همه پنجره‌‌های دیگر از زیبایی خاص خود برخوردار است.

قیمت معقول و مناسب

یکی از اصلی ترین مزایای پنجره آهنی قیمت مناسب آنها می باشد. پنجره‌ های آهنی نسبت به خیلی از پنجره‌ های دیگر،‌ از قیمت مناسبی برخوردار هستند. این موضوع مهم‌ ترین علت استفاده از پنجره‌ های آهنی در دنیای امروز می باشد.

مقاومت پایین در برابر رطوبت

قطعا یکی از بزرگترین معایب پنجره‌ های آهنی، مقاومت پایین آنها در مقابل رطوبت می باشد. این موضوع موجب شده است که این نوع از پنجره‌ ها در مناطق مرطوب و بارانی، دچار زنگ‌ زدگی شوند. و استحکام خود را از دست بدهند.

معایب استفاده از پنجره UPVC

 • در صورتی که از پروفیل های مرغوب استفاده نکنید ممکن است که بعد از مدتی پروفیل ها ترک بردارند. و یا رنگ  پروفیل زرد شود.
 • برای تمیز کردن  آن نمی توان از مواد شوینده مثل وایتکس استفاده نمود. زیرا باعث فعل و انفعالات شیمیایی شده و برای بدن انسان مضر است.
 •  اگر قبل از نصب از فریم مکم استفاده نشود، ممکن است بعد از نصب پنجره آهنی دچار مشکل شود.
 •  رگلاژ کردن پنجـره آهنی باید توسط فرد متخصص صورت بگیرد، در غیر این صورت باعث تضعیف عایق شدن پنجره آهنی می شود.
نحوه روغن کاری درب ضد سرقت
بیشتر بخوانید

پنجره آهنی یو پی وی سی دو حالته طرح فرانسه

پنجـره آهنی طرح فرانسه به گونه ای است که دولنگه ان با هم باز می شود. البته در موقع غیر ضروری میتوان یک لنگه را ثبات و از یک لنگه دیگر به عنوان بازشو استفاده نمود. و بدون پروفیل بازشو یا مولین (پروفیل که دولنگه را از هم جدا می کند )می باشد. خاصیت اصلی این نوع از پنجره آهنی ها این امکان را به شما می دهد. که هم به صورت تک حالته و و دو حالته از آن استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم