گروه صنعتی تبریز فلز به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه تولید و طراحی درب، پله و نرده و با ایجاد نوآوری و ارتقا کیفیت محصولات توانسته در این مدت زمان رضایت مشتریان را بدست آورد

Instagram feed

09148905695 info@tabrizfelez.com

وبلاگ

خانهاخبار و مقالاتمعرفی قفل الکترونیکی با مشخصات و کارایی آن
قفل دیجیتالی

معرفی قفل الکترونیکی با مشخصات و کارایی آن

همه چیز درباره دستگیره هایی با تکنولوژی قفل الکترونیکی

دستگیره های دیجیتال یا هوشمند، با داشتن قفل الکترونیکی یکی از بهترین جایگزین ها برای قفل های گذشته و مکانیکی می باشند. این درب ها روشی جدید برای ایمن سازی فضای داخلی یا  اضافه کردن قابلیت های اضافی مثل باز کردن قفل از راه دور و غیره است.ارائه دهندگان تجهیزات امنیتی علاوه بر قفل های الکترونیکی درب برای اتومبیل ها نیز قفل الکترونیکی تولید میکنند.

در هر نوع قفل درب از یک زبانه برای جلوگیری از باز شدن درب استفاده میشود که با قفل شدن درب این زبانه ثابت و بدون حرکت میماند و از ورود و خروج جلوگیری میکند.باز و بسته کردن قفل های مکانیکی قدیمی با استفاده از یک کلید انجام میشود اما قفل دیجیتال درب نیازی به کلید فیزیکی ندارد و قفل با روش های مدرن دیگر باز و بسته میشود.

امروزه قفل کردن درب خانه یا فراموش کردن کلید ذهن شما را دیگر درگیر نخواهد کرد زیرا به لطف انواع قفل های الکترونیکی موجود در بازار این مشکلات حل شده اند. قفل الکترونیکی با استفاده از جریان الکتریکی عمل میکند و حتی به سیستم کنترل دسترسی هم متصل میشود و نکته خوب و مهم این که معمولا قفل های الکترونیکی با دستگیره های دیجیتال مناسب به فروش می رسند و روی انواع درب های چوبی و فلزی و حتی درب ضد سرقت هم نصب میشوند و ظاهری زیبا دارند.

انواع قفل های الکترونیکی

  • قفل بیومتریک
  • قفل RFID
  • قفل رمزدار

مقایسه نحوه عملکرد قفل های مکانیکی و قفل های الکترونیکی

قفل های الکترونیکی درب شامل قطعاتی به نام محرک ها هستند که پیچ یا استوانه قفل را به موتور کوچکی متصل میکنند که کاملا درون درب یا قاب قفل قرار دارد.موتور توسط یک پالس الکتریکی کنترل می‌شود، که ممکن است از چندین طریق ایجاد شود، توسط یک کارت خوان الکترونیکی، توسط یک صفحه کلید یا یک سنسور کنترل از راه دور بی سیم. در هر صورت، قفل درب الکترونیکی پیکربندی شده است که محرک موتور را تنها پس از دریافت صحیح ورودی الکترونیکی، حرکت دهد.

پنجره مجازی و کاربردهای آن
بیشتر بخوانید

اما قفل های مکانیکی قدیمی برای حفظ امنیت بیشتر و باز نشدن قفل، از پین هایی استفاده می کنند که تا زمانی که کلید وارد قفل نشده مانع از چرخیدن سیلندر قفل می شود. دو ردیف پین در هر قفل وجود دارد که یک ردیف در داخل سیلندر قفل و ردیف دیگر در بدنه قفل قرار دارد. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می‌شود، لبه ناهموار کلید، پین‌ها را حرکت می‌دهد و پین‌ها در موقعیت صحیح قرار می‌گیرند. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می‌شود، هر کدام از پین‌های داخل سیلندر تا اندازه مناسب حرکت می‌کنند و پین‌هایی که در پشت آنها در بدنه قفل قرار دارند را در جای مناسب قرار می‌دهند. زمانی که کلید پین‌ها را حرکت می‌دهد، پین‌هایی که در بدنه قرار دارند از سیلندر قفل بیرون رانده می‌شوند و به سیلندر اجازه حرکت می‌دهند و با حرکت سیلندر قفل باز می‌شود.

مزایای قفل های الکترونیکی

  • به کلید نیاز ندارید

با قفل های الکترونیکی دیگر نیازی به حمل دسته کلید خانه یا محل کار نیست و میتوانید با داشتن یک رمز ورود برای قفل دیجیتال کار خود را راحت کنید.

  • غیر قابل نفوذ یا شکسته شدن درب

نکته مهم این درب ها این است که وقتی شما وارد یا خارج می شوید درب به صورت خودکار بسته و قفل میشود بنابراین امکان باز نمودن این دستگیره ها توسط سارقین، بسیار کمتر از باز نمودن کلید های مکانیکی می باشد. با استفاده از دستگیره های دیجیتال، امنیت منزل یا محل کار شما بسیار افزایش یافته و دیگر نیازی به نگرانی ورود افراد غیر به این اماکن توسط وارد کردن کلید ها وجود نخواهد داشت.

  • تعمیر و نگهداری ارزان

یکی از مزایای مهم این قفل های الکترونیکی این است که چندین سال میتوانند با یک باتری کار کنند و اگر درست نصب شوند نیازی به تعمیر ندارند مگر اینکه کاربران با آنها نادرست کار کنند.

  • قابلیت تنظیم قفل

از ویژگی های منحصر به فرد این قفل ها می توان به این مورد اشاره نمود که آن ها قابلیت برنامه ریزی و تنظیم شدن بر اساس نیاز شما را دارند. به این شکل که مثلا شرایط کاری و زندگی شما به صورتی است که لازم است هرروز صبح از منزل خارج شده و در ساعت معینی از شب به منزل باز می گردید. در این حالت شما سیستم را به صورتی برنامه ریزی می کنید که این تعامل را در ساعات معین حفظ کند و این امر موجب حفظ ایمنی بیشتر در ساعات دیگر خواهد شد.

نسل جدید درب فلزی
بیشتر بخوانید

معایب قفل های الکترونیکی

  • رمز ورود را به اشتراک نگذارید

بعضی اوقات فرد مجبور می شود رمز ورود خود را به همسایگان دهد ولی باید دقت کنید که فقط رمز را به کسی دهید که به آن اطمینان دارید و بعد از رسیدن به منزل سریعا رمز قبلی را از حافظه پاک کنید و رمز جدید ایجاد کنید.

  • قطع برق

بعضی از قفل های الکترونیکی چندین سال فقط با باتری کار می کنند اما بعضی قفل های دیگر با برق مستقیم کار میکنند و اگر برق قطع شود قفل نیز از کار میافتد.

  • فراموش کردن رمز

اگر رمزی که برای ورود و خروج انتخاب کرده اید را فراموش کنید باید صبر کنید تا یک متخصص به کمک شما بیاید و اصلا نمیتوانید وارد شوید پس سعی بیهوده نکنید.

ارسال دیدگاه

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم