گروه صنعتی تبریز فلز به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه تولید و طراحی درب، پله و نرده و با ایجاد نوآوری و ارتقا کیفیت محصولات توانسته در این مدت زمان رضایت مشتریان را بدست آورد

Instagram feed

09148905695 info@tabrizfelez.com

وبلاگ

خانهاخبار و مقالاتفولاد در صنعت خودرو سازی

فولاد در صنعت خودرو سازی

 استفاده از فولاد در صنعت خودروسازی

فولاد  در صنعت خودرو سازی مدت هاست که در انتخاب خودروسازان در جهان است . استفاده از فولاد به تولید کنندگان خودرو اجازه می دهد تا با هزینه نسبتا کم به استاندارد ایمنی وسایل نقلیه خود برسند . بی شک بدلیل قدرت بالای فولاد ، ماده اولیه که بیشترین استفاده در ساخت خودرو را دارد فولاد است . در صنعت خودرو سازی از مواد متعددی برای ساخت خودرو استفاده می شود مثل : آهن ، آلومینیوم ، پلاستیک ، لاستیک ، استیل ، چرم ، شیشه ، مس ، مواد نفتی و…

در خودروهای لوکس و مدرن از فولاد در صنعت خودرو سازی بیشتر استفاده می شود . مثلا در خودروهای شاسی بلند حدود 1360 کیلوگرم فولاد به کار می رود که علاوه بر آن در ساخت شاسی زیرن که اسکلت اصلی خودرو را تشکیل می دهد نیز از این ماده استفاده می شود .
در مجموع فولاد به عنوان ارزانترین فلزی است که در ساخت خودرو و قطعات مختلف آن به کار می رود و تعمیر آن هزینه ی چندانی ندارد.

کاربرد های فولاد در خودرو

انواع فولاد در بخش مختلف خودرو سازی به کار می رود مثل :

ورق گالوانیزه : ساخت بدنه خودرو – سقف خودرو

ورق روغنی : ساخت مقاطع چهار گوش شاسی خودرو

لوله فولادی بدون درز : سیستم اگزوز ، لوله تهویه و سنسور لوله ، لوله خنک کننده  و لوله آب سرد کن

فولاد ضد زنگ آلیاژی : ساخت قطعاتی مانند تسمه ، فویل ، ورق های فولادی سیم و لوله

فولاد در شاسی ، چرخ ها ، ترمز ها ، موتور ، صفحات بدنه خودرو ها کاربرد دارد .

درب فلزی فرفورژه در بوکان
بیشتر بخوانید

همچنین از فولاد درساخت بولدوزر ، گریدر ، بیل مکانیکی ، ناخنک لودر ، بیل ، بیلچه های لودر ، کفشک های بولدوزر استفاده می شود

مقاومت فولاد و استفاده از آن در صنعت خودرو

برای طراحی چارچوب ماشین از فولاد استفاده می شود . آنها در برابر فشار شدید از خودرو محافظت می کنند . نوع فولاد باید بسیار قوی و بهترین کیفیت را داشته باشد همچنین فولاد در ساخت دوچرخه نیز استفاده می شود استفاده از فولاد دردوچرخه باعث افزایش استحکام و ایمنی می شود . صنعت حمل و نقل خصوصی و عمومی به میزان زیادی به عرضه فولاد بستگی دارد . بدنه های اتوبوس اغلب از فولاد با کیفیت بالا ساخته می شوند زیرا باعث افزایش وزن و ایمنی بالاتر می شود .

مزایای فولاد در خودرو سازی

   فولاد قابلیت بازیافت دارد و این قابلیت به طور نامحدود است .

   فولاد امکان مقاوم ساختن بدنه خودرو در برابر تصادف را امکان پذیر می کند .

–   تعمیرات قطعات فولادی با تکنیک ها و تجهیزات آسان و مقرون به صرفه است

دلیل استفاده از فولاد در صنعت خودرو

1- کیفیت و مزیت هزینه

کنترل کردن هزینه های تولید در هر صنعتی بسیار مهم است همچنین استحکاک پایین و دوام بالای محصول نیز بسیار اهمیت دارد . فولاد هزینه کمتری دارد و مقرون به صرفه است و دوام آن از سایر مواد در صنعت خودرو بالاتر است .

2- مزیت محیطی زیستی

مزیت مهم فولاد این است که قابل بازیافت است و با هربار بازیافت فولاد دچار کاهش کیفیت نمی شود این امر باعث شده استفاده از فولاد سبب نگرانی های محیط زیستی نشود .

درب ضد حریق
بیشتر بخوانید

3- محافظت بالا و ایمنی بودن

فولاد از مزیت هایی مثل محکم بودن ، سخت بودن ، ایمنی بالا برخوردار است . از فولاد در محفظه باتری ، ساختمان تاسیسات ، حمل و نقل استفاده می شود . قدرت و مقاومت بالای آن در برابر شرایط مثل : برف ، باران ، آفتاب و گرما اهمیت دارد .

4- انعطاف پذیری و تناوب وزنی بودن

سبک و سنگینی خودرو بسیار مهم است . باید وزن خودرو به صورتی باشد که باعث افزایش مصرف سوخت نشود همچنین استحکام و قدرت کافی خودرو فراهم باشد . فولاد از نظر وزن مناسب می تواند بهترین گزینه باشد .

ارسال دیدگاه

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم